Choď na obsah Choď na menu
 


1.séria

28. 7. 2008

1×01 Pilot (Dar z nebies)

Jedného dňa postihne pusté mestečko Smallville nešťastie, meteoritický dážď zmení život mnoho ľudom. Syn bohatého a bezohľadného Lionella Luthora, Lex, je ožiarený a príde o vlasy, malá Lana Langová stratí oboch rodičov a bezdetní a po dieťati marne túžiací manželia Kentovci nájdu uprostred kukuričného poľa malého chlapčeka. Adoptujú ho, pričom už tušia, že malý Clark nepochádza z tejto planéty. Strihom sa dostávame o 12 rokov neskôr, kde dospievajúci Clark prekvapuje svoje okolie aj sám seba svojími neobvyklími schopnosťami - svojou rýchlosťou a silou. Začína si uvedomovať, že je iný, a rodičia mu odhalia tajomstvo jeho príchodu. Pri autonehode sa zoznámi s Lexom Luthorom, zachráni mu život a medzi oboma vzniká priateľsvo. Medzitím sa v miestnej nemocnici prebudza z kómy Jeremy, chalan, ktorý bol rovnako postuhnutý ožiarením v kukuričnom poli, keď ho predtým jeho spolužiaci pripútali na drevený kríž pre tzv. strašiaka roku. Mstí sa svojím bývalím kamarátom, dostáva ich do kómi elektrickými výbojmi. Jeho besnenie dokáže zastaviť len superman Clark Kent.

1×02 Metamorphosis (Premena)

Greg, samotársky chalan a nadšený entomológ, je pohryznutý hmyzom, který bol ožiarený úlomkami meteoritu. Stáva sa z neho hmyzový mutant, ktorý zožerie vlastnú matku a chystá sa zpáriť s Lanou, Gregovou dávnou láskou. Clarkovi sa podarí nešťastiu zabrániť, bohužial na neho však príhoda vyznie tak, ako by bol záchrancom Whitney, jeho súper v boji o Lanino srdce. Naďalej sa upevňuje priateľstvo medzi Clarkom a Lexom. Lex sa nielen snaží pomôcť Clarkovi pri dobývaní Lany, ale súčastne ho aj nenápadne privedie k objavu, že úlomky meteoritu z neho vysávajú silu.

1×03 Hothead (Herný zápal)

Dlhoročný úspešný tréner týmu Vrán, stredoškolského mužstva hráčov amerického futbalu, Walt, inhaluje v saune energiu z meteoritu a stáva sa doslova ohnivým mužom. V kombinácii so svojím temperamentom využíva novo nabitých vlastností k likvidácii svojích protivníkov. Prvý skončí v nemocnici riaditeľ strednej školy Kwan, ktorý dočasne vylúčil z trenérovho týmu hráčov podvádzajúcich pri teste z matematiky. Ďalším zraneným je Trevor, ktorý to riaditeľovi prezradil, že tréner hráčom tajne zohnal testy. Obeťou sa má stať aj Chloe, pretože chce o všetkom napísať do školských novín Pochodeň. Clark našťastie trénera zlikviduje, ale ešte predtím si krátko zahraje v jeho mužstve.

1×04 X-ray (Rontgenové oči)

Tina Greerová, ktorá v detstve trpela chorobou kostí, má po páde meteoritov schopnosť meniť svoju podobu. V podobe Lexa Luthora chce vybrať jeho účet a keď sa jej to nepodarí, ukradne z neho sto tisíc dolárov. Nešťastnou náhodou jej krátko na to umiera matka a Tina sa rozhodne pre identitu Lany Langovej, ktorú očividne obdivuje. Bohužiaľ pre ňu však v sebe Clark Kent objavuje novú schopnosť - rontgenové videnie. Tinina kostra je špecifická a Clark ju doslova "prekukne". Na poslednú chvíľu tak zachráni Lanu pred smrťou. Lex Luthor sa medzitím vysporiada s vydieračským novinárom a donúti ho, aby pracoval pre neho.

1×05 Cool (Pod bodom mrazu)

Sean Kelvin sa nešťastnou náhodou prepadne ľadom do jazera a zamrzne. Ide o zatopený kráter po dopade meteoritov a vyžarujúca mimozemská hornina, ktorá je na dne jazera, ho oživí. Stáva sa z nho zrúda, ktorá sa potrebuje zahrievať kontaktom s teplými predmetmi - najlepšie ľudmi. Clark Kent si medzitím s Lexovou pomocou dohodne rande s Lanou Langovou, ale cestou na koncert sa dozvie zo správ o zavraždenej Janne Barhamovej, Seanovej holke. Opúšťa Lanu a ponáhľa sa zachrániť svojú kamarátkuChloe, o ktorej vie, že si so Seanom dohodla stretnutie. Sean nakoniec ohrozuje nielen ju, ale aj Clarka, Clarkových rodičov, Lexa, Lanu a Whitneyho. Nakoniec ho Clark zlikviduje. Lex sa opeť neúspešne snaží získať dôveru Clarkových rodičov: tí odmietnu jeho pomoc a nakoniec dajú v núdzi prednosť bankovnému úveru.

1×06 Hourglass (Zaškrtený)

Harry dožíva svoje roky v domove dôchodcov a nikto netuší nič o vražde, ktoroú spáchal z pomsty vo svojej mladosti. Nešťastnou náhodou spadne do jazierka, kde sú meteority, a omladne. Začína hladať potomkov členov poroty, ktorá ho kedysi odsúdila za vraždu. Medzitím sa Clark Kent zoznamuje v tom istom domove dôchodcov s Cassandrou, ktorá vie predpovedať budúcnosť. Predpovie Clarkovi, že niekto z jeho rodiny zahynie. Medzitím umiera prvý nevinný potomok dávneho porotcu a dalšieho zachráni Clark na poslednú chvíľu. Všetky indície teraz smerujú ku Clarkovmu otcovi. Obeťou sa však takmer stáva Clarkova matka. Útočníka zlikviduje, ale prežije opäť len vďaka Clarkovi.

1×07 Craving (Divná diéta)

Jody je tlusté dievča, ktorá svojou nadváhou trpí a je terčom posmieškov niektorých spolužiakov. Vyrába si koktejly zo zeleniny z domáceho skleníka, a pretože pôda je nasiaklá úlomkami meteoritov, skoro sa v jej organizme odohraje zmena. Chudne tak radikálne, že sa dokáže udržať pri živote len pojedanie telesného tuku iných živočíchov. Najprv je obeťou jeleň, potom spolužiak Dustin, ktorý sa jej tak rád posmieval, a Clarkovho priateľa Peta zachránia len Clarkove zázračné schopnosti. Dochádza k daľšiemu zblíženiu Lany a Clarka vďaka jeho originálnemu darčeku k Laniným narodeninám a Lex Luthor sa stáva sponzorom neuznaného vedca, dr. Hamiltona, ktorý by mu mal pomôcť odhaliť tajomstvo meteoritu.

1×08 Jitters (Pod kožou)

Dávny priateľ rodiny Kentových, Earl, trpí neznámou chorobou. Nakazil sa pri explózii v spoločnosti Luthorcorp, kde kedysi upratoval, a pod kožou má úlomky meteoritu. Jeho stav sa stále zhoršuje, a tak sa snaží preniknúť do Zóny 3, kde predtým pracoval. Spoločnosť však existenciu Zóny popiera. V zúfalstve vezme Earl ako rukojemníkov Clarkovu triedu, ktorá je na exkurzii v Lexovom závode na hnojivá. Lex ide odvážne sám vystriedať deti a stáva sa Earlovým rukojemníkom. Medzitím Clark objavuje zamurovaný prístup k výťahu do utajovanej Zóny 3, o ktorom Lex nevedel, ale Lionel Luthor áno. V kritickej situácii, kedy Earl opäť dostane záchvat trasenia na vysokom kovovom mostíku, zachráni Clark obom mužom, Earlovi aj Lexovi, život.

1×09 Rogue (Vydierač)

Sam Phellan, skorumpovaný policajt, bol náhodným svedkom toho, ako Clark na poslednú chvíľu zabránil nehode autobusu. Snaží sa Clarkové schopnosti využiť a vydiera jeho aj Jonathana tím, že prezradí celému svetu tajemstvo Clarkových schopností. Clark sa snaží Phellana zbaviť. Najprv sa mu to nepodarí a pomstychtivý policajt dostane jeho otca do väzby. Druhykrát je však supermanov zásah dokonalý. Phellan naviac umiera v prestrelke, a tak je jeho tajomstvo naďalej utajené. Pochybnosti má len jeho priateľ Lex Luthor.

1×10 Shimmer (Neviditeľný)

V sídle Lexa Luthora sa začnú diať divné veci, ktoré čiastočne pripomínajú strašenie na starých hradoch. Série útokov sú zamerané na Lexovu priateľku Viktóriu. Zároveň Lex aj Clark zisťujú, že dcéra Lexovej slúžky, Amy, je do Lexa zamilovaná. Jej posadnutosť je tak veľká, že zbiera Lexove fotografie aj jeho veci. Potom, čo Lex pošle celú rodinu zo svojho sídla preč, zaútočí neznáma sila aj naňho. Clark ho na poslednú chvíľu zachráni a zisťuje, že tím útočníkom bol tichý a nenápadný brat Amy, Jeff. Bol neviditeľný vďaka oleju z ruže, kontaminovanej meterickou horninou. Epizódou sa prelína zblíženie Clarka s Lanou, ktoré nevyvrcholí milostným vzťahom len vďaka tomu, že Clark berie ohľad na svojho soka Whitneho, ktorý má vážne chorého otca.

1×11 Hug (Proti svojej vôli)

Podnikateľ Rickman, výrobca pesticídov, má zvláštny dar. Presvedčovací talent. Vďaka meteoritickému dažďu spred dvanástich rokov dokáže presvedčiť kohokoľvek o hocičom, stačí si s ním len podať ruku. Jeho bývalý kolega z branže, Hendrix, žije v lese sám ako pustovník. Ale má taký istý dar, len ho nezneužíva. Pre ludí je čudný, a preto sa nikto nepozastavuje nad tím, že ide do väzenia za údajné napadnutie Whitneyho. Ale Clark, ktorý sa s ním už trochu zblížil, verí, že Hendrix nie je zlý človek. Skoro zistí, čo je Rickman zač, a to skoro za päť minút dvanásť - Rickman medzitím presvedčil Jonathana, aby predal rodinnú farmu, a teraz ide tvrdo po Hendrixovi. Vďaka Clarkovi nakoniec Hendrix vyviazne a Rickman je zlikvidovaný.

1×12 Leech (Strata schopností)

Behom školnej exkurzie dôjde k nehode - Clark sa snaží zachrániť svojho spolužiaka Erica pred úrazom, obaja sú zasiahnutí bleskom a prítomnosť meteoritov spôsobí, že sa Clarkova sila prenesie na Erica. Clark stratí svoje schopnosti, z Erica sa rázom stáva Superboy a hviezda Smallville. Skoro však zistí, že každá minca má dve strany - rodičia sa ho boja, dievča jeho snov ho nazve zrúdou a naháňa ho polícia. V zúfalstve chce spáchať samovraždu, ale to nejde. Než začne opäť rozosievať skazu a strach, zastaví ho Clark pomocou meteoritu. Pri ich súboji sú oba zasiahnutý prúdom a nadľudské schopnosti sa opäť prenesú z Erica na Clarka, ktorý sa aj tak medzitím zmieril zo skutočnostou, že bude obyčajný smrteľník, a ani mu to moc nevadilo.

1×13 Kinetic (Tetovanie)

Parta zlodejov využíva špeciálne tetovanie z meteoritovej náplne. Dôjde u nich k zrýchleniu metabolizmu a sú schopní prechádzať stenami. Preniknú do sídla Lexa Luthora a zo sejfu mu ukradnú peniaze, šperky a disk s dôvernými informáciami. Zrania pri tom Chloe, ktorá musí následne do nemocnice. Clark aj Lex pátrajú po lupičoch, každí na vlastnú pesť. Im sa medzitím podarí získať k sebe Whitneyho, ktorý je zúfalý zo stráty štipendia na Kansaskú univerzitu a z neradostnej budúcnosti. Keď Whitney zistí, čo sú zač, je už neskoro. Našťastie sa Clarkovi aj Lexovi podarí zločincov zastaviť a utajiť celú záležitosť pred políciou aj verejnosťou.

1×14 Zero (Nulové následky)

Pred tromi rokmi sa stal Lex Luthor svedkom vraždy svojho známeho, Judea, v nočnom klube Zero. Skorumpovaný policajt Phellan, ktorého platil Lexov otec Lionel, celú udalosť utajil, takže nikto okrem Lexa nevie, ako to naozaj bolo. Náhle sa ale v Smallville objavuje Jude, ktorý má byť už tri roky mŕtvy. Zjavil sa aj bývalému vyhadzovačovi z klubu, Kasichovi, ktorý sa pred ním ukrýva do Lexom prenajatého bytu. Kasichova ruka je doručená Lexovi v balíku a ten začína mať strach. Nakoniec sa za celou záhadou objavuje brat Amandy, Judeovy snúbenky, ktorý využíval Judeova dvojníka. Domnieval sa totiž, že Lex skazil Amande život, a chce ho zabiť. Vražda na poslednú chvíľu zabráni Clark.

1×15 Nicodemus (Nicodemus)

Dr. Hamilton, ktorý je tajne sponzorovaný Lexom Luthorom, pri svojích výzkumoch meteoritických hornín oživí semienka dávno vyhynutej rastliny Nicodemus. Táto kvetina ovplivňuje ludské myslenie - prebúdza v ľuďoch základné inštinkty a pudy, mení charakter a nakoniec človeka zabije. Istému Beelsovi, ktorý pracuje pre Lexovho otca, sa podarí rastlinu z laboratoria ukradnúť. Tá sa dostáva medzi ľudí a postupne sa ňou nakazí Clarkov otec Jonathan, Lana a Pete. Vyzerá to, že im všetkím hrozí smrť, ale dr. Hamilton objaví v muzeu starý indiánsky návod na výrobu lieku. Tým lekárov z Metropolis, ktorých platí Lex Luthor, tak na poslednú chvíľu vytvoria protilátku a ohrozených ľuďí zachránia.

1×16 Stray (Nájdený)

Tylor chce na jej vlastnú žiadosť ukončiť utrpenie svojej umierajúcej matky. Je ale pristihnutý nemocničnou sestrou a pri šarvátke s ochrankou vypadne z okna a umiera. Pri páde sa mu dostane do ruky kus meteoritu z náramku a v kombinácii so sedatívami z neho vytvoria oživlú mŕtvolu, ktorá si dáva za úlohu mierniť utrpenie umierajúcich starých ľudí - jediným dotykom ich spaľuje na popol. Obeťou má byť aj Whitneyho otec, ale na poslednú chvíľu sa objavuje Clark. Keď Tyler zistí, že jeho matka nezomrela, ale naopak sa jej darí lepšie, uvedomuje si nezmyseľnosť svojho počínánia a spáli sám seba.

1×18 Drone (Voľby)

Stredná škola v Smallville, kam chodí aj Clark, žije predvolebním bojom. K trom kandidátom, pracovitej a ctižiadostivej Sashi, Paulovi a narcisistickej Felici pribúda nedopatrením aj Clark, ktorého prihlási zo srandy Pete. Clark sa nakoniec rozhodne vážne kandidovať. V priebehu predvolebného boja sú Paul i Felicia krátko po sebe napadnutí zúrivými včelami a skončia v nemocnici. Clark si uvedomuje, že za záhadou zrejme niekto stojí a potom, čo je vyzvaný Sashou, aby odstúpil z boja, a sám je hned potom tiež napadnutý, má aj nepriamy dôkaz - Sasha bola pred rokom uštipnutá asi tisícom včiel a záhadne prežila. Ten sa skoro zmení v priamy, pretože sa Sasha prizná a pošle včely dokonca aj na Clarkovu matku. Nakoniec sa ale včely obrátia proti nej - svojej doterajšej kráľovne - a jej predstava, že bude ovládať celú školu, skončí v troskách.

1×19 Crush (Nehoda)

Justin je zrazený neznámym vodičom a ani päťmesačná liečba mu nevráti jemnú ruku, čo je o to bolestnejšie, že bol nadaným karikaturistom. Behom tejto doby však získa telekinetické schopnosti. Najprv s ich pomocou zmrzačí lakára, ktorý ho podľa jeho názoru nedostatočne liečil. Vráti sa do Smallville a využíva momentálny rozpor medzi Chloe a Clarkom, aby získal jej dúveru. Jej prostredníctvom potom zistí majiteľa auta, ktorý ho zrazil, a zabije údajného viníka, riaditeľa Kwana. Skoro sa ale ukáže, že skutočným viníkom bol jeho syn. Chloe medzitím Justina prehliadne a ten, keď na to príjde, sa ju snaží zlikvidovať. Clark zasahuje na poslednú chvíľu.

1×20 Obscura (Cudzími očami)

Lana a Whitney sa pri prechádzke na konoch stanú náhodnými svedkami výbuchu plynového potrubia. Vďaka všadeprítomným úlomkom meteoritov sa prepojí Lanino vedomie s myšlienkami zasahujúceho policajta. Zhodou okolností ide o muža, ktorý chce postaviť svoju kariéru na riešení zločinu, ktorý sám spôsobil. Prvá obeť je Chloe, tu pochová zaživa v rakve uprostred poľa. Pretože má ale Lana videnie, pri ktorom vníma svet jeho očami, podarí sa jej zistit, kde sa Chloe nachádza a Clark ju zachráni. Policajt sa chce Lane pomstiť, ale Clark zasiahne na poslednú chvíľu. Lex medzitím objavuje s pomocou novinára Nixona a bývalého práškovača Colea malý kus kovu, ktorý je súčasťou kozmickej lodi, v ktorej priletel na zem Clark. Jeho otec si uvedomuje nebezpečie prezradenia.

1×21 Tempest (Búrka)

Lionel Luthor sa rozhodne zavrieť svoju továreň v Smallville, aby dostal svojho syna späť k sebe do Metropolis. Lex sa márne snaží získať závod a zachrániť dva a pol tisíc pracovních miest, jeho otec je stále o krok vpred. Whitney sa rozhodne po smrti otca nastúpiť k námornej pechote a prosí Lanu, aby na neho čakala. Tá je sklamaná dvojnásobne, Clark totiž začal chodiť s Chloe a pozval ju na maturitní ples. Novinár Roger Nixon, ktorý doteraz pracoval pre Lexa, začína jednať na vlastnú pesť. Sleduje Clarka, odpočúva jeho rodičov a dokonca aj objaví kozmickú loď v pivnici u Kentových. Diel končí vo chvíli, keď je Lana zastihnutá tornádom cestou z autobusového nádražia, kam odviezla Whitneyho. Zmizne vo vzdušnom víre s celým autom a s nou aj jej zachránca Clark, ktorý kvôli jej záchrane opustil Chloe na maturitnom plese.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.