Choď na obsah Choď na menu
 


Priatelia - o seriály

16. 8. 2008

Priatelia

Obrázok

Originálny názov:Friends

Slovenský názov:Priatelia

Zem výroby:USA

Rok výroby:22.9.1994 - 6.5.2004

Typ seriálu:Sitcom

DÍžka seriálu:30 min.

Série:10 sérii

__________________________________________________

Prvá séria

V prvej sérii sa predstavuje šesť hlavných postáv a zistí sa, že Ross bol zamilovaný do Rachel už od strednej školy. Niekoľko epizód sa točí okolo jeho pokusov povedať jej, ako sa cíti. Napokon to praskne v záverečnej epizóde. Epizódny charakter série vidieť aj v tom, že ostatné postavy majú niekoľko rande, z ktorých väčšina nedopadne dobre. Predstavuje sa aj vedľajšia postava, Janice (Maggie Wheelerová), Chandlerova priateľka, s ktorou sa často rozchádza, ale často sa k nemu vracia nasledujúcich 9 sérií.

______________________________________________________________

Druhá séria

Druhá séria získava vlastnosť seriálu (v ktorom sa postavy ďalej vyvíjajú). Začína tým, že Rachel zistí, že Ross začal chodiť s Julie (Lauren Tomová), s ktorou sa pozná z vysokej školy. Julia vystupuje v niekoľkých prvých epizódach druhej série. Racheline pokusy povedať Rossovi, že sa jej páči je odrazom jeho pokusov v prvej sérii, hoci začal chodiť s niekým iným. Joey, neúspešný herec v prvej sérii, dostáva úlohu vo vymyslenej verzii soap opery Dni nášho žitia, ale čoskoro o ňu príde potom, ako nahnevá scenáristov vyhlásením v interview, že si sám píše repliky. Tom Selleck vystupuje ako vedľajšia postava Richarda Burkea, ktorý v niekoľkých epizódach randí s Monicou, ale v závere série sa rozchádzajú.

___________________________________________________________

Tretia séria

Posilňuje sa formát seriálu. Vzťah Rossa a Rachel sa rozpadá, keď sa Ross vyspí s inou ženou. Jeho odpoveď, "vtedy sme spolu nechodili" sa stáva bežiacim gagom aj v nasledujúcich sériách. Sú voči sebe nevraživí celú druhú polovicu série, hoci záver je nejasný v tom, či sa zas nedajú dokopy. Phoebe sa zoznámi so svojim bratom (hrá ho Giovanni Ribisi) a v závere zistí, že jej rodná matka, o ktorej ani nevedela, že ju má, ešte žije.

___________________________________________________________

Štvrtá séria

Počas natáčania štvrtej série Lisa Kudrow otehotnela. Aby vysvetlili jej tehotenstvo, tvorcovia vymysleli, že Phoebe bude náhradnou matkou detí jej brata a jeho ženy (ktorú hrá Debra Jo Ruppová, známa tiež zo seriálu Tie roky sedemdesiate). Ross a Rachel sa v úvode série udobria, ale znovu sa rozídu. Uprostred série potom, ako sa rozídu, začne Ross chodiť s Emily (Helen Baxendaleová), ktorá pochádza z Anglicka. V závere série, ktorý sa natáčal v Londýne, majú Ross a Emily svadbu. Chandler a Monica sa spolu vyspia.

_________________________________________________________

Piata séria

V piatej sérii sa Monica s Chandlerom snažia udržať svoj nový vzťah v tajnosti pred svojimi priateľmi, zatiaľčo Rossovo manželstvo skončilo ešte skôr, ako začalo, pretože povedal, že si berie Rachel. Vzťahy Monicy a Chandlera vyjde najavo a na výlete v Las Vegas sa rozhodnú, že sa vezmú. Séria znovu končí nejasne, keď sa Ross s Rachel vytackajú zo svadobnej kaplnky.

_____________________________________________________

Šiesta séria

V úvode šiestej série vyjde najavo, že manželstvo Rossa a Rachel je chyba, ktorú urobili opití a dohodli sa na rozvode (Rossovom treťom). Chandler sa nasťahuje k Monice a Rachel sa presťahuje k Joeymu. Joey, stále neúspešný herec, dostane úlohu v seriáli, kde hrá po boku robota. Ross dostane prácu ako profesor na New Yorskej univerzite a začne randiť so študentkou (ktorú hrá Alexandra Holdenová). Bruce Willis sa ukáže v troch epizódach ako jej otec. V záverečnej epizóde chce Chandler požiadať Monicu o ruku, ale nakoniec požiada Monica Chandlera.

___________________________________________________________

Siedma séria

Siedma séria sa z väčšej časti venuje svadbe Monicy a Chandlera a jej prípravám. Joeyho seriál je zrušený, ale znovu mu ponúknu rolu v Dňoch nášho žitia. Posledné dve epizódy série sa týkajú svadby Monicy a Chandlera, kde sa v úlohe Chandlerovho otca objavila Kathleen Turnerová. Záverečné momenty série prezrádzajú Rachelino tehotenstvo.

_________________________________________________

Ôsma séria

V prvých epizódach sa hľadá otec Rachelinho dieťaťa, nakoniec sa v tretej epizóde zistí, že je ním Ross. Joey začína cítiť náklonnosť k svojej spolubývajúcej, Rachel a keď jej o tom povie, obaja sa cítia trápne. Napokon sa ich vzájomný vzťah vráti do starých koľají, ale v závere série, keď Rachel porodí, prijme jeho (nedopatrením) ponuku na manželstvo.

_____________________________________________________

Deviata séria

Ross a Rachel začínajú bývať spolu s ich dcérkou Emmou potom, ako sa vyjasní omyl ohľadne Joeyho návrhu na sobáš. Rachel sa však čoskoro vracia k Joeymu, pretože sa poháda s Rossom. Monica a Chandler, inšpirovaní Rossom a Rachel, sa rozhodnú pre vlastné bábätko. Niekoľko epizód hľadajú zdravotnícke odporúčania a nakoniec zistia, že sú fyzicky neschopní spolu počať. Paul Rudd sa objavuje vo vedľajšej úlohe Mikea Hannigana, Phoebinho nového priateľa. Hank Azaria sa vracia ako David, vedľajšia postava z prvej série a Phoebe si musí medzi nimi dvomi vybrať. Nakoniec si vyberie Mikea. Aisha Tylerová v úlohe Charlie, Joeyho inteligentnej priateľky, bola prvá černošská vedľajšia úloha.

_____________________________________________________

Desiata séria

V desiatej sérii sa uzatvára niekoľko motívov. Monica a Chandler sa rozhodnú adoptovať si dieťa a stretávajú sa s Ericou (Anna Farisová), biologickou matkou z Ohia. Erica im porodí dvojičky v závere série. Phoebe a Mike sa zosobášia tiež v závere série. Rachel vezme prácu v Paríži. Ross sa vyzná zo svojej lásky k Rachel a v závere série obnovia svoj vzťah, kým Monica a Chandler odchádzajú zo svojho bytu na predmestie. Joey je naštvaný, že sa všetko mení.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

supeeeer

(lenka, 18. 8. 2009 12:22)

fakt super serial a vzdy sa pri nom zasmejem

úúplne super

(ja:DDD, 30. 7. 2009 14:29)

teto serial je proste bohovsky super upne úúžasný pozerám to skoro stále...aa vždy sa na nom fakt perfektne zasmejem:DDDDheh a myslíím že uplne super by bolo keby nakruutili ešte dalšie pokračovania čo však 100% nebude=((ale tak čo o to viac si stáále vychutnáávam tieto časti:DD

friendsky

(natka1305, 15. 10. 2008 20:49)

mam rada tento serial aj ked ho pozeram az od 9-serie ae az teraz ma zacal bawit... su tam super komedialne scenky hlavne u joeyho...ten je tam najsrandovnejsi...:DD na nom sa vzdy nasmejem...